Două accidente rutiere în Neamț, de 1 Martie: autoturism cuprins de flăcări la Poiana și motociclist rănit la Dreptu
Polițiștiii nemțeni au intervenit sâmbătă, 1 martie, la două evenimente rutiere produse în localitățile Poiana și Dreptu, accidentele soldându-se cu mai multe persoane rănite. Într-unul dintre cazuri, un autoturism a luat foc după impact, iar în celălalt, un motociclist fără permis și aflat sub influența alcoolului a fost transportat la spital.
Evenimentele readuc în atenție riscurile generate de pierderea controlului asupra direcției de deplasare, dar și consecințele grave ale conducerii sub influența alcoolului.
Autoturism ieșit de pe carosabil și incendiat la Poiana
Primul incident a fost semnalat în jurul orei 16:10, când polițiștii din cadrul Poliției orașului Târgu-Neamț au fost sesizați despre producerea unui accident rutier pe DN 15C, în localitatea Poiana.
Din verificările efectuate a rezultat că un bărbat în vârstă de 65 de ani, din Târgu-Neamț, aflat la volanul unui autoturism, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare. Vehiculul a părăsit partea carosabilă, a intrat în coliziune cu un gard, iar ulterior a fost cuprins de flăcări.
În urma accidentului au fost rănite două femei, ambele în vârstă de 60 de ani, pasagere în autoturism. Acestea au fost transportate la o unitate medicală pentru îngrijiri de specialitate.
Conducătorul auto a fost testat alcoolscopic, rezultatul fiind negativ. Polițiștii continuă cercetările pentru vătămare corporală din culpă.
Motociclist rănit la Dreptu, fără permis și sub influența alcoolului
Al doilea accident s-a produs în jurul orei 14:45, pe DC 153, în localitatea Dreptu, unde polițiștii din cadrul Poliției orașului Bicaz au fost sesizați cu privire la un eveniment rutier.
Un bărbat de 42 de ani, din localitate, care conducea un motociclu, ar fi pierdut controlul direcției într-o curbă la dreapta, părăsind carosabilul și răsturnându-se într-o rigolă din beton.
În urma impactului, acesta a fost rănit și transportat la spital. Testarea alcoolscopică a indicat o concentrație de 0,97 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar verificările polițiștilor au stabilit că bărbatul nu deține permis de conducere.
Pe numele acestuia a fost întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, conducerea unui vehicul fără permis și conducerea sub influența alcoolului.
Cercetările continuă
Polițiștii continuă investigațiile în ambele cazuri pentru stabilirea cu exactitate a circumstanțelor producerii accidentelor.
Autoritățile reamintesc participanților la trafic că adaptarea vitezei la condițiile de drum, respectarea regulilor de circulație și evitarea consumului de alcool înainte de a conduce sunt esențiale pentru prevenirea tragediilor rutiere.














