Lucrările pe drumurile județene continuă în Neamț. Președintele CJ, Daniel-Vasilică Harpa, a verificat în teren investițiile și intervențiile DRUPO

Asfaltări pe DJ 157 și intervenții de urgență în zona Borca – Sabasa după ploile abundente

Consiliul Județean Neamț continuă programul de întreținere și modernizare a infrastructurii rutiere, atât prin lucrări de asfaltare pe sectoarele de drum care necesită reparații, cât și prin intervenții pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice din ultimele zile.

Președintele Consiliului Județean Neamț, Daniel-Vasilică Harpa, s-a aflat pe teren pentru a verifica stadiul lucrărilor de turnare a covorului asfaltic pe DJ 157, în zona comunei Mărgineni și în localitatea Hoișești, lucrări realizate în cadrul Programului anual de întreținere și reparații a drumurilor județene.

Verificări pe șantierul DJ 157

Potrivit președintelui Consiliului Județean Neamț, monitorizarea directă a lucrărilor este esențială pentru respectarea standardelor de calitate și a termenelor asumate.

„Astăzi m-am deplasat personal în teren, în calitate de președinte al Consiliului Județean Neamț, pentru a verifica stadiul lucrărilor de turnare a covorului asfaltic pe DJ 157, pe raza comunei Mărgineni și în localitatea Hoișești.

Consider că prezența directă pe șantier și dialogul cu echipele de execuție sunt esențiale pentru a mă asigura că lucrările se desfășoară la standardele de calitate asumate și în termenele stabilite.

Infrastructura rutieră reprezintă o prioritate pentru dezvoltarea județului, iar fiecare investiție trebuie urmărită cu responsabilitate și seriozitate, astfel încât cetățenii să beneficieze de drumuri moderne și sigure”, a declarat Daniel-Vasilică Harpa.

Acesta a precizat că verificările în teren vor continua și pentru celelalte proiecte aflate în desfășurare la nivelul județului.

Asfaltări între Hoișești și Făurei

Lucrările de întreținere au continuat și pe tronsonul DJ 157 dintre Hoișești și Făurei, unde echipele S.C. DRUPO Neamț S.A. au turnat covor asfaltic.

Sectorul de drum este utilizat zilnic de locuitorii din zonă și reprezintă o legătură importantă către comuna Trifești și între localitățile din această parte a județului.

Potrivit reprezentanților administrației județene, programul de asfaltare va continua și în alte localități.

În perioada următoare, echipele DRUPO vor interveni în zonele Piatra Șoimului, Borca, Nechit și Dulcești.

„Fiecare kilometru asfaltat înseamnă mai mult confort, mai multă siguranță și drumuri mai bune pentru oameni”, au transmis reprezentanții Consiliului Județean Neamț.

Intervenții de decolmatare după ploile abundente

Pe lângă lucrările de asfaltare, echipele DRUPO Neamț au intervenit și pe DJ 209B, în zona Borca – Sabasa, unde precipitațiile abundente au provocat acumulări importante de aluviuni și resturi vegetale.

Cantitățile mari de apă au antrenat pietriș, lemn și alte materiale care au blocat podețele și șanțurile de scurgere, existând riscul afectării infrastructurii rutiere.

Cu ajutorul utilajelor mobilizate în teren, au fost curățate căile de evacuare a apelor și au fost refăcute condițiile necesare pentru scurgerea normală a acestora.

Monitorizare permanentă a zonelor vulnerabile

Președintele Consiliului Județean Neamț a mulțumit echipelor DRUPO pentru intervenția rapidă și a precizat că zonele vulnerabile din județ sunt monitorizate permanent.

„Mulțumesc echipelor DRUPO NEAMȚ S.A., care au intervenit prompt în zona Borca pentru înlăturarea efectelor produse de precipitațiile abundente. Monitorizăm permanent zonele vulnerabile și vom continua să acționăm ori de câte ori este nevoie, pentru protejarea infrastructurii rutiere și siguranța cetățenilor”, a declarat Daniel-Vasilică Harpa.

Prin aceste lucrări și intervenții, administrația județeană urmărește atât modernizarea infrastructurii rutiere, cât și menținerea circulației în condiții de siguranță pe drumurile aflate în administrarea Consiliului Județean Neamț.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.