back to top
vineri, 16 ianuarie 2026
-8.2 C
Piatra Neamț

„Elogiul Naturii” – expoziție de pictură semnată Gheorghe Pintilie, la Galeriile de Artă „Lascăr Vorel” din Piatra-Neamț

În perioada 2–14 iunie 2025, publicul iubitor de artă este invitat la Galeriile de Artă „Lascăr Vorel” din Piatra-Neamț, unde artistul romașcan Gheorghe Pintilie prezintă expoziția personală de pictură intitulată „Elogiul Naturii”. Evenimentul aduce în prim-plan 51 de lucrări realizate în tehnici diverse – ulei, acrilic pe pânză și tempera pe carton – toate unite de un fir tematic comun: frumusețea și diversitatea lumii naturale.

Un artist în dialog cu natura

Născut în comuna Podoleni, județul Neamț, în 1957, Gheorghe Pintilie a avut un parcurs profesional aparte: a absolvit Facultatea de Zootehnie din Iași în 1985, lucrând ca inginer timp de șase ani, apoi a fost profesor de Educație Tehnologică vreme de trei decenii. Pasiunea pentru artă l-a însoțit constant, fiind un autodidact care, ulterior, a ales să își desăvârșească formarea prin cursurile de masterat în Pictură la Universitatea Națională de Arte „George Enescu” din Iași (2020–2022). În prezent, este membru stagiar al Uniunii Artiștilor Plastici din România, filiala Neamț.

În lucrările sale recente, expuse în cadrul acestei expoziții, Pintilie propune o reflecție picturală asupra relației om–natură, o pledoarie artistică pentru recunoașterea valorii spirituale a mediului înconjurător.

Mesajul expoziției – natura ca inspirație, profesor și altar

În conceptul expozițional oferit de artist, natura este prezentată nu doar ca o resursă vitală, ci ca o sursă profundă de inspirație, echilibru interior și revelație spirituală. Pintilie vede natura ca pe o manifestare a divinității, un limbaj codificat pe care artistul plastic are misiunea de a-l descifra și transpune în formă vizuală.

„Când ies în natură am senzația că port un dialog cu ea, că îmi vorbește prin fiecare floare, copac sau pasăre care cântă. […] Cadrul natural pe care îl contemplu este pentru mine ca un altar de rugăciune, iar tabloul pe care îl pictez este o declarație de iubire și recunoștință față de Creator”, mărturisește autorul.

Expoziția devine, astfel, nu doar o selecție de peisaje sau compoziții decorative, ci o invitație la contemplație și regăsire a armoniei pierdute într-o lume accelerată de tehnologie și presiuni sociale.

Un demers artistic cu vocație educativă

În viziunea lui Gheorghe Pintilie, rolul artistului plastic este și acela de mediator între om și semnele naturii, de „traducător” al mesajelor subtile pe care divinitatea le transmite prin universul înconjurător. Pictura devine astfel un act de comunicare profundă, în care culorile, formele și compozițiile vibrează în acord cu legile nescrise ale lumii vii.

„Consider că rolul nostru al artiștilor plastici este de a descifra codul de comunicare al naturii și de a-l transpune în limbaj artistic pictural sau sculptural, pentru a veni în întâmpinarea consumatorilor de artă cu lucrări frumoase, interesante și benefice prin efectul lor asupra privitorului.”

Unde și când poate fi vizitată expoziția

Expoziția „Elogiul Naturii” este deschisă publicului în perioada 2–14 iunie 2025, la Galeriile de Artă „Lascăr Vorel” din Piatra-Neamț. Accesul este liber, iar programul de vizitare este cel standard al instituției.

Evenimentul reprezintă nu doar o oportunitate de a descoperi sensibilitatea unui artist care a ales arta ca a doua carieră, ci și un prilej de reconectare cu natura prin ochii și pensula unui om care o înțelege în toată profunzimea sa.

Articole populare

Horoscop 16 Ianuarie 2026 – Previziuni pentru toate zodiile

Horoscop 16 Ianuarie – Ziua în care alegi ce...

Campanie pentru sănătatea mintală în Neamț: „Viața trăită online are consecințe offline”

Campanie națională pentru sănătatea mintală, derulată și în județul...

Mandate de executare, cercetări pentru ucidere din culpă și evenimente rutiere în județul Neamț

Mandate de executare, cercetări pentru ucidere din culpă și...

Ziua Culturii Naționale, marcată la Teatrul Tineretului printr-un eveniment In memoriam Anda-Louise Bogza

Ziua Culturii Naționale, celebrată la Teatrul Tineretului din Piatra-Neamț...

De interes

Horoscop 16 Ianuarie 2026 – Previziuni pentru toate zodiile

Horoscop 16 Ianuarie – Ziua în care alegi ce...

Campanie pentru sănătatea mintală în Neamț: „Viața trăită online are consecințe offline”

Campanie națională pentru sănătatea mintală, derulată și în județul...

(Re)sentimente în tușe gri – Mihai Jitaru

(Re)sentimente în tușe gri - Mihai Jitaru - Lansare de carte...

Incendiu auto în Roman și două evenimente rutiere în Neamț: intervenții ale pompierilor

Incendiu auto și două evenimente rutiere, înregistrate în aceeași...

Rețineri, mandate europene și infracțiuni rutiere: intervenții ale polițiștilor în Neamț

Rețineri, mandate europene și infracțiuni rutiere: intervenții ale polițiștilor...
spot_img

DIn aceeasi categorie

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_img