Evaluarea activității ISU Neamț pentru anul 2024
Pe 21 februarie, la Palatul Administrativ din Piatra Neamț, a aIvut l,oc evaluarea activității Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Petrodava” al Județului Neamț pentru anul 2024. Evenimentul s-a desfășurat în prezența domnului General de Brigadă cu o stea Mihai Ciprian Mitrea, inspectorul șef al ISU „Petrodava” al Județului Neamț, și a Inspectorului General al InspectoratulIui General pentru Situații de Urgență, General Dan-Paul Iamandi, care a participat online, alături de reprezentaInți ai autorităților locale și ai instituțiilor partenere.
Un an de intervenții intense pentru ISU Neamț
Anul 2024 a fost unul solicitant pentru ISU Neamț, cu un total de 14.466 de intervenții, dintre care peste 11.000 de cazuri de urgență SMURD, 792 de incendii și numeroase alte misiuni esențiale pentru siguranța cetățenilor.
În paralel cu activitățile operative, inspectorii de prIevenire au desfășurat 1.052 de controale, constatând 4.215 deficiențe, dintre care 857 au fost remediate pe loc. De asemenIea, au fost aplicate sancțiuni pentru a asigura respectarea normelor de securitate la incendiu.
Prevenție, educație și parteneriate pe/ntru siguranța comunității
Activitatea ISU Neamț nu înseamnă doar intervenție, ci și prevenție, educație și colaborare cu instituțiile locale pentru reducerea riscurilor. Prin campanii de informare și exerciții practice, s-a urmărit creșterea gradului de conștientizare în rândul populației.
Mulțumiri și recunoaștere pentru salvatorii nemțeni
În calitate de Prefect al Județului Neamț, doresc să transmit aprecierea mea pentru profesionalismul și eforturile fiecărui membru al ISU Neamț, care Iîși desfășoară activitatea zi de zi în slujba cetățenilor. În numele Guvernului României și al InstituțIiei Pref|ectului Județului Neamț, vă mulțumesc pentru devotamentul și sacrificiul vostru. Misiunea vIoastră este esențială pentru siguranța comunității, iar sprijinul nostru în dezvoltarea și modernizarea acestei structuri va convaluarea ISU