Stuttgart, Germania – Clubul Ray’s Dance Piatra-Neamț a adus România pe primul loc mondial la German Open Championships (GOC) 2025, una dintre cele mai prestigioase competiții internaționale de dans sportiv.


Un moment istoric pentru România și Neamț

Între 19 și 23 august, Stuttgart a găzduit peste 3.500 de sportivi din întreaga lume, reuniți la ediția cu numărul 37 a „Olimpiadei dansului sportiv”. În această atmosferă de competiție la cel mai înalt nivel, perechea Bogus Carlo Beniamin & Scrab Raysa Maria a obținut două medalii de aur și una de argint, transformând tricolorul într-un simbol al victoriei.

Emoția a atins apogeul când imnul României a răsunat de două ori în sala competiției, întreaga asistență ridicându-se în picioare pentru a onora performanța sportivilor din Piatra-Neamț.


Rezultatele Ray’s Dance la GOC 2025

Bogus Carlo Beniamin & Scrab Raysa Maria

  • Locul 1/19 – Juveniles 1 Latino

  • Locul 1/17 – Juveniles 1 – 6 Dansuri

  • Locul 2/15 – Juveniles 1 Standard

Alex Sabin & Polina Karimova

  • Locul 14/149 – Youth Latin

  • Locul 20/143 – Youth Standard

  • Locul 7/49 – 10 Dansuri Tineret

Alex Zaharia & Anna Bratko

  • Locul 25 – Youth Standard

  • Locul 33/110 – Rising Stars Standard

  • Locul 8/86 – Adult A Class Standard

  • Locul 19/56 – Under 21 Standard

Diaconu Tudor & Subțire Sofia

  • Locul 8/19 – Juveniles 1 Latino

  • Locul 7/17 – Juveniles 1 – 6 Dansuri

  • Locul 6 – Juveniles 1 Standard

Țurcanu Patrick Iustin & Harja Anastasia

  • Locul 14/38 – 8 Dansuri

  • Locul 6/35 – Juveniles 2 Standard

  • Locul 31/53 – Juveniles 2 Latino

Danciu Darius Gabriel & Dediu Maya

  • Locul 17/92 – WDSF Open Standard

  • Locul 9/141 – WDSF Open Latin Junior 2

  • Locul 7 – 10 Dansuri Junior 2


Piatra-Neamț și România, în topul dansului mondial

Performanțele obținute confirmă forța unei echipe unite și nivelul ridicat al pregătirii sportivilor de la Ray’s Dance. Rezultatele sunt cu atât mai valoroase cu cât au fost obținute în fața unei concurențe acerbe, într-un eveniment unde participă cei mai buni dansatori din lume.

„Este o mândrie uriașă să putem reprezenta România, județul Neamț și orașul Piatra-Neamț la o asemenea competiție. Am demonstrat că pasiunea, disciplina și credința în propriile forțe pot aduce rezultate extraordinare”, a declarat Andrei Scrab, președintele Ray’s Dance.


Aurul obținut la Stuttgart și momentele în care imnul României a răsunat în fața a mii de spectatori intră în istoria dansului sportiv. Pentru Piatra-Neamț, aceste reușite sunt dovada clară că, prin muncă și perseverență, se poate ajunge în vârful lumii.

Ray’s Dance – Pasiune. Muncă. Performanță. România pe podiumul mondial.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.