Jocul de șah este o activitate ce aduce multiple beneficii în viața pasionaților acestui sport. Un sport al minții care dezvoltă, indiferent de vârstă. O activitate pe care și-a propus-o să o promoveze Bogdan Gavrilescu prin organizarea Campionatului de șah “In memoriam Silviu Bighiu”, ediția I.

Evenimentul a avut loc în weekend  și a fost organizat de PMP Neamț, în memoria fostului  coleg de partid, Silviu Bighiu. Peste 50 de participanți au intrat în competiția ce a fost structurată pe două categorii de vârstă .Competiția s-a desfășurat în sistem elvețian, de 6 runde, șah rapid și a fost monitorizată de doi arbitri.  Așa cum bine se știe, șahul este un sport care dezvoltă abilități precum gândirea, atenția la detalii, rezolvarea de probleme, concentrarea atenției sau soluții strategice.

S-au pus la bătaie 23 de premii în bani, diplome, medalii și trofee care au fost împărțite pe categoriile de vârstă ale participanților. Premiile în bani au fost cuprinse între 30 lei și 200 lei, în funcție de categoria de la care s-au înscris și locul obținut în concurs.

3. Pâslariu Maria

Duminică, 21 octombrie 2018, s-a desfășurat Ediția a VII-a a Cupei “Dimitrie Leonida” la șah, organizată de ASABS Piatra Neamț. La acest turneu participanții au fost împărțiți în trei categorii : <12 ani, 12-14 ani și seniori.
S-au înscris un număr mare de jucători, din Piatra Neamț, Stejaru, Pîngărați, Vaduri, Roman, Pașcani, Bicaz și Botoșani.
Orele petrecute împreună au fost deosebit de plăcute, copiii s-au cunoscut, seniorii s-au reîntâlnit. La final toată lumea a câștigat participând.